Equinor co2 transport crop

Vi har muligheten til å oppnå avkarbonisering i stor skala

Equinor skal bygge rørledning for transport av fanget CO2 fra Europa til lagring i Nordsjøen

Sammen med partneren Fluxys vil Equinor utvikle et prosjekt for transport av lagret CO2 fra industri i Nordvest-Europa, og føre det fra Belgia og ut i Nordsjøen til sikre lagringssteder, skriver Equinor i en pressemelding onsdag morgen.

– Sammen har vi muligheten til å oppnå avkarbonisering i stor skala av europeiske, karbonintensive industrigrener, sier direktør for lavkarbonløsninger Grete Tveit i Equinor.

Equinor skal være operatør for rørledningen i Nordsjøen som skal transportere fra 20 til 40 millioner tonn CO2 per år. Belgiske Fluxys skal etablere landbasert infrastruktur som skal transportere CO2 til et knutepunkt i Zeebrugge. Der vil kondensert CO2 fraktes videre ut på norsk sokkel og lagres under havbunnen.

Initiativet blir omtalt som avgjørende for å oppnå betydelige reduksjoner i CO2-utslippene i Europa.

– Fluxys og Equinor vil ta kontakt med interesserte parter, som for eksempel store industrielle utslippskilder, for å presentere prosjektet, skriver Equinor i den felles pressemeldingen.

IKM Karsten Moholt crop

IKM Karsten Moholt forlenger rammeavtale med Equinor Energy AS

IKM Karsten Moholt AS er glade for å kunngjøre forlengelsen av rammeavtale med Equinor Energy AS. Opsjonen som er utøvd gjelder for 4 år og sikrer IKM Karsten Moholt forutsigbarhet og et godt grunnlag for videre vekst innen sine kjerneområder.

Næringsminister crop

116 millioner til innovasjonsprosjekter i industri- og tjenestenæringer

10 prosjekter i ulike bedrifter fikk midler fra Forskningsrådet i november og desember og nå settes det i gang innovasjonsprosjekter som blant annet skal optimalisere prosesser for bærekraft og mindre utslipp innenfor alt fra offshoreindustrien til metallurgi og helse.

NCCS crop

Norsk CCS forskningssenter ser mot fremtiden etter åtte år med banebrytende forskning

Etter åtte år med banebrytende forskning nærmere NCCS – det norske forskningssenteret for karbonfangst og -lagring (CCS) seg slutten. NCCS har produsert over 30 innovasjoner på ulike teknologiske modenhetsnivåer, og bidratt til realisering av Langskip – regjeringens initiativ for å etablere den første fullskala nasjonale CCS-verdikjeden. Disse ble presentert under senterets avslutningskonferanse, 13. og 14. november. 

IKM WROV on Windfarm crop

IKM Subsea AS kunngjør bærekraftige fremskritt innen offshore-operasjoner med utslippsrapport

IKM Subsea er stolt av å kunngjøre at selskapet er et mer bærekraftig valg for subsea- og offshore-operasjoner, som blir bekreftet i en omfattende rapport utført av Avito og Terravera. Rapporten fremhever IKM Subseas dedikasjon til å redusere karbonutslipp og fremme bærekraftige praksiser innenfor offshoreindustrien.