
Kan inneholde opp mot 75 prosent vannmetning
Fjerner vann og forurensning fra hydraulikkolje
TESS tilbyr en bredt sortiment av servicetilbud, som periodisk vedlikehold, sertifisering, reparasjon, validering og sikkerhetstesting. Det siste tilskuddet i serviceporteføljen er fjerning av vann og smuss i hydraulikkolje. TESS benytter en oljeslynge som sentrifugerer ut vann og forurensning fra hydraulikkoljen.
Oljeslyngen er designet for bruk i små til mellomstore oljesystemer, spesielt der det brukes væsker med høy viskositet.
Fare for frost og rust
Et stort problem med hydraulikk er at vannet i oljen danner rust i ventilene og svekker smøringen. I tillegg er det stor fare for at vannmettet olje fryser på vinterstid og skaper frostsprengning i ventiler, filter og slanger.
Ny olje levert fra oljeselskapene kan inneholde opp mot 75 prosent vannmetning. Temperaturen er også en viktig faktor for behandlingen av oljen.
– Jo varmere oljen er, jo bedre holder den på vannet. Derfor må vannet sentrifugeres ut av oljen, forklarer teknisk leder i TESS Service, Ronny Wedding.
TESS sentrifugerer vanninnholdet i oljen ned til ca. 45-50 prosent, slik at maskinen og delene yter bedre og eliminerer faren for frost og rust.
Forurensning i systemet
Det meste av forurensningen genereres i selve systemet ved slitasje eller rustdannelser i forbindelse med fuktighet og gammel olje. Via måleinstrumenter kan TESS nøyaktig se innholdet av vann og raskt preventere potensielle skader på maskiner, rør og ventiler.
116 millioner til innovasjonsprosjekter i industri- og tjenestenæringer
10 prosjekter i ulike bedrifter fikk midler fra Forskningsrådet i november og desember og nå settes det i gang innovasjonsprosjekter som blant annet skal optimalisere prosesser for bærekraft og mindre utslipp innenfor alt fra offshoreindustrien til metallurgi og helse.
FANUC NORDIC inngår partnerskap med Johan Nordström Verktøysmaskiner AB / AS
FANUC Nordic har gleden av å kunngjøre samarbeidet med Johan Nordstrøm Verktøymaskiner AB/AS (JN Maskiner) når de overtar som forhandler av ROBOCUT- og ROBODRILL- i Sverige og Norge, med start 1. januar 2025. Denne nye alliansen kommer ettersom Star Servus trekker seg etter år med vellykkede bidrag til FANUC`s EDM-virksomhet i Sverige og legger også til FANUC ROBODRILL porteføljen.
90 millioner til norsk satsing på mikrobrikker
Et nytt kompetansesenter vil gjøre det enklere for bedrifter og forskningsorganisasjoner å få tilgang til teknologi og infrastruktur i Norge og Europa. SINTEF, fire norske universiteter og Electronics Coast er utpekt som ett av 27 europeiske kompetansesentra for mikrobrikker, med støtte fra EU og Forskningsrådet. USA, Kina og EU investerer tungt i design, utvikling og produksjon av mikrobrikker, som er strategisk viktige i nesten alle næringer fra helse til energi, industri, havbruk, transport og forsvar.
SSG ekspanderer til Norge – fortsetter å styrke sikkerheten i industrien
SSG Standard Solutions Group, Nordens ledende leverandør av digitale tjenester for sikrere industrier, tar nå et nytt skritt i sin internasjonale vekst ved å etablere seg i Norge. "Vi har allerede flere kunder i Norge og ser store muligheter for å bidra enda mer til å forbedre arbeidsmiljøet i norsk industri," sier SSGs CEO, Pål Bakken.