
Verdens første autonome løsning for vask, av-ising og inspeksjon av fly
MSG Production har signert kontrakt for verdens første flyvaskemaskin
Etter måneder med intens jobbing, har MSG Production landet sin første kontrakt om leveranse av verdens første anlegg for vask av fly, Multi Solution Gate. Kjøperen er High Wings, en viktig aktør innen flyindustrien i Saudi Arabia, og det første anlegget skal nå etter planen stå klart på King Khalid flyplass august 2020.
Kontrakten har en verdi på comlag 150 millioner NOK.
- Dette er en gledesdag for oss, sier Dag Jostein Klever, daglig leder i MSG Production. Prosessen rundt salget ble igangsatt allerede våren 2018. Vi hadde aldri trodd at salgsprosessen skulle ta så lang tid, men når man skal selge en så stor innovasjon til en bransje som i utgangspunktet er konservativ, er det mange brikker som skal på plass. Vi innser i ettertid at vi var altfor optimistiske da vi først varslet at salget var «rett rundt hjørnet». Men ingen i verden har tidligere solgt en flyvaskemaskin, så veien vår måtte bli til underveis.
- Det var helt tilbake i 2009 at gründeren, Svein Gunnar Mæland, kom opp med ideen om å utvikle en vaskemaskin for fly. Han har selv sin bakgrunn fra bilvaskeindustrien, og da broren hans ble sittende værfast på Schiphol på grunn av vintervær, stilte han seg spørsmålet om hvorfor ikke av-ising av fly kan gjøres på en enklere måte. Resultatet ble verdens første autonome løsning for vask, av-ising og inspeksjon av fly.
MSG Production mottok i 2017 Seal of Excellence og en rekordhøy utbetaling fra EU Horizon 2020, verdens største fond for innovasjoner. Dette var en solid bekreftelse på at idèen hadde livets rett, og takket være velvillig innstilling fra Skien kommune, som stilte flyplassen til disposisjon ble ett fullskala demonstrasjonsanlegg bygget på Skien Airport Geiteryggen.
Vi legger ikke skjul på at det har vært krevende å stå løpet ut, sier Dag Jostein Klever. Det er tøft å være gründer i Norge og sikre finansiering for en så kapitalkrevende investering, hvor det tar flere år fra ideen unnfanges til produktet er solgt. Det er utfordrende å holde liv i en bedrift som bare har utgifter, ingen inntekter. Til nå er det investert nærmere 100 millioner kroner i MSG Production, i all hovedsak fra private investorer. Uten den støtten vi har mottatt fra Skien kommune og Telemark Utviklingsfond, og ikke minst stor velvilje fra våre leverandører, så hadde vi ikke klart å lande denne kontrakten. Under hele reisen har vi møtt utrolig mye støtte og heiarop fra hele Telemark, noe som har betydd veldig mye for oss. Vi vet at det er mange som gleder seg med oss i dag.
- Vi har pågående prosesser med flere andre flyplasser og flyselskaper som er interessert i innovasjonen vår. Mange sitter på gjerdet og venter på å se det første operative anlegget i drift – nå kan vi endelig snart vise det frem.
Prosjektet er tidligere omtalt i Min Drift og Vedlikehold: https://joom.ag/u5wY/p14 og i AMNYTT: http://magazine.amnytt.no/amnytt-nr-1-2019/0178822001550223604/p8
Grangex og SKF inngår intensjonsavtale om bærekraftig gruvedrift
Grangex og SKF Group har undertegnet en intensjonsavtale (LOI, Letter of intent) om et partnerskap som forener Grangex' arbeid innen bærekraftig gruvedrift med SKFs tekniske ekspertise og innovative bærekraftige lagerløsninger. Grangex har som ambisjon å bli verdens første fossilfrie produsent av høykvalitets jernmalmkonsentrat for den grønne stålindustrien.
Reell økonomisk verdi av CO2-utslipp - et must for virksomheters klimarapportering
SAP Green Ledger er her – det mest omfattende karbonregnskapssystemet i verden – nå tilgjengelig for alle kunder. Systemet integreres direkte med kundenes finansielle data og er en del av SAPs bærekraftsportefølje. SAP Green Ledger kobler karbondioksidutslipp til spesifikke økonomiske aktiviteter og transaksjoner fanget opp av SAPs forretningssystem.
Hvordan NORDs løsninger styrer bevegelser på en intelligent måte
Fra motor til vekselretter: NORD leverer individuelle drivløsninger fra én og samme leverandør. Drivelektronikk fra NORD DRIVESYSTEMS er nøkkelen til enhver frekvensomformerapplikasjon. Med sine NORDAC-frekvensomformere demonstrerer systemleverandøren sin løsningsekspertise også på feltene, der bevegelser må styres på en intelligent måte. Disse finnes i ulike applikasjoner, som også har innflytelse på dagliglivet.
FANUC NORDIC inngår partnerskap med Johan Nordström Verktøysmaskiner AB / AS
FANUC Nordic har gleden av å kunngjøre samarbeidet med Johan Nordstrøm Verktøymaskiner AB/AS (JN Maskiner) når de overtar som forhandler av ROBOCUT- og ROBODRILL- i Sverige og Norge, med start 1. januar 2025. Denne nye alliansen kommer ettersom Star Servus trekker seg etter år med vellykkede bidrag til FANUC`s EDM-virksomhet i Sverige og legger også til FANUC ROBODRILL porteføljen.