
Kan inneholder nok til å produsere til utgangen av 2035 Foto; Kenneth Engelsvold
Norne FPSO får forlenger levetiden
Norne-feltet i Norskehavet ble påvist i 1992 og produksjonen startet i 1997. Nå gis det samtykke til videreføring av produksjonen på Norne produksjon- og lagerskip.
Samtykket gjelder fra og med 2022 til mars 2026. Operatør Equinor har i søknaden om forlengelse beskrevet en forbedret dreneringsstrategi for Norne-feltet og de nærliggende feltene Urd og Skuld.
Feltene Norne, Urd, Skuld, Alve og Marulk er koblet opp mot Norne-skipet. Myndighetene godkjente en endret Plan for utbygging og drift (PUD) som inkluderer flere nærliggende forekomster rundt Norne og Urd i 2008.
Analyser fra operatøren viser at ressursgrunnlaget i Norne-området kan inneholder nok til å produsere til utgangen av 2035.
Opprinnelig utvinnbare Norne-reserver var om lag 72 millioner standard kubikkmeter (Sm3) utvinnbar olje (omlag 453 millioner fat). Optimalisering og tiltak for å øke utvinningen har løftet de utvinnbare oljereservene til om lag 93 millioner Sm3 (ca 585 millioner fat). 96 prosent av de påviste oljereservene er produsert.
Det finnes i tillegg fem uavklarte funn innenfor utvinningstillatelsen, samt seks uavklarte funn i nærliggende utvinningstillatelser.
Oljedirektoratet forventer at videre arbeid med disse sørger for tilfredsstillende utvinning av de gjenværende olje- og gassressursene.
Norne-feltet er bygd ut med sju brønnrammer som er koblet opp til et produksjons- og lagerskip (FPSO).
Oljen produseres med vanninjeksjon som drivmekanisme. Gassinjeksjonen opphørte i 2005, og all gass eksporteres.
Oljen eksporteres med tankskip. Siden 2001 har gassen blitt eksportert i en egen rørledning til Åsgard-feltet i Norskehavet og videre via Åsgard transport system til Kårstø-terminalen i Rogaland.
IKM Karsten Moholt forlenger rammeavtale med Equinor Energy AS
IKM Karsten Moholt AS er glade for å kunngjøre forlengelsen av rammeavtale med Equinor Energy AS. Opsjonen som er utøvd gjelder for 4 år og sikrer IKM Karsten Moholt forutsigbarhet og et godt grunnlag for videre vekst innen sine kjerneområder.
116 millioner til innovasjonsprosjekter i industri- og tjenestenæringer
10 prosjekter i ulike bedrifter fikk midler fra Forskningsrådet i november og desember og nå settes det i gang innovasjonsprosjekter som blant annet skal optimalisere prosesser for bærekraft og mindre utslipp innenfor alt fra offshoreindustrien til metallurgi og helse.
Norsk CCS forskningssenter ser mot fremtiden etter åtte år med banebrytende forskning
Etter åtte år med banebrytende forskning nærmere NCCS – det norske forskningssenteret for karbonfangst og -lagring (CCS) seg slutten. NCCS har produsert over 30 innovasjoner på ulike teknologiske modenhetsnivåer, og bidratt til realisering av Langskip – regjeringens initiativ for å etablere den første fullskala nasjonale CCS-verdikjeden. Disse ble presentert under senterets avslutningskonferanse, 13. og 14. november.
IKM Subsea AS kunngjør bærekraftige fremskritt innen offshore-operasjoner med utslippsrapport
IKM Subsea er stolt av å kunngjøre at selskapet er et mer bærekraftig valg for subsea- og offshore-operasjoner, som blir bekreftet i en omfattende rapport utført av Avito og Terravera. Rapporten fremhever IKM Subseas dedikasjon til å redusere karbonutslipp og fremme bærekraftige praksiser innenfor offshoreindustrien.





















