
Opsjoner på oppfølgingsarbeider i byggetiden som vil pågå helt frem til 2027
Ny vannforsyning i Oslo
Kontrakten Multiconsult har vunnet for Vann- og avløpsetaten (VAV) omfatter byggherrens behov for planlegging, prosjektering og oppfølging av ny vannforsyning til Oslo. Anlegget skal stå ferdig på nyåret 2028. COWI og Asplan Viak er Multiconsults samarbeidspartnere på et av de største VA-prosjektene i norgeshistorien.
Arbeidet starter umiddelbart etter signering av kontrakt og store deler av jobben med utarbeidelse av konkurransegrunnlag for de ulike entreprisene blir utført i løpet av de første tre årene. Multiconsult og COWI har jobbet med forprosjektet siden mai 2017 og VAV går videre med Multiconsult på alle fire delkontrakter som var ute på anbud i sommer.
Delkontraktene i prosjektet:
- Råvannstunnel fra Holsfjorden til Huseby. Kontrakten består av inntaksarrangement i Holsfjorden og en tunnel på ca. 19 km fra Vefsrud til Huseby. Utførelse er planlagt som en totalentreprise.
- Rentvannstunnel fra Huseby til ledningsnettet i Oslo. På denne kontrakten er COWI samarbeidspartner. Arbeidene består av ca. 6 km kjørbar rentvannstunnel fra Huseby til tilkoblingspunkter sentralt i Oslo. Utførelse er planlagt som hovedentrepriser.
- Berg, betong og VVS for Vannbehandlingsanlegg på Huseby. På denne kontrakten er COWI samarbeidspartner. Arbeidene består av fjellhaller med tilhørende betong og stålkonstruksjoner for vannbehandlingsanlegget. I tillegg administrasjonsbygg. Utførelse for arbeidene er planlagt som totalentreprise.
- Tekniske installasjoner vannbehandlingsanlegg på Huseby. På denne delkontrakten er Asplan Viak samarbeidspartner. Arbeidene består av prosessanlegg, maskin, elektro, VVS og SRO-anlegg. Utførelse er planlagt til ulike kontraktsformer.
- Vi er stolte av å ha satt sammen faglige sterke team, sammen med de rette partnerne på alle fire delkontrakter sier tilbudsleder Sigmund Tøien.
Multiconsult og COWI har gjennomført et godt forprosjekt sammen med VAV. Ved å bringe Asplan Viak inn på de tekniske installasjonene på vannbehandlingsanlegget (delkontrakt 4) får vi kombinert Multiconsult og COWIs kontinuitet i prosjektet, vår til dels felles erfaring på store og tverrfaglige industri- og infrastrukturprosjekter og Asplan Viaks spisskompetanse på vannbehandlingsanlegg.
Prosjektet starter umiddelbart og vil nå sin toppbemanning allerede i 2019. Hovedtyngden av arbeidet vil pågå de neste tre årene, men det er betydelige opsjoner på oppfølgingsarbeider i byggetiden som vil pågå helt frem til 2027.
Grangex og SKF inngår intensjonsavtale om bærekraftig gruvedrift
Grangex og SKF Group har undertegnet en intensjonsavtale (LOI, Letter of intent) om et partnerskap som forener Grangex' arbeid innen bærekraftig gruvedrift med SKFs tekniske ekspertise og innovative bærekraftige lagerløsninger. Grangex har som ambisjon å bli verdens første fossilfrie produsent av høykvalitets jernmalmkonsentrat for den grønne stålindustrien.
Reell økonomisk verdi av CO2-utslipp - et must for virksomheters klimarapportering
SAP Green Ledger er her – det mest omfattende karbonregnskapssystemet i verden – nå tilgjengelig for alle kunder. Systemet integreres direkte med kundenes finansielle data og er en del av SAPs bærekraftsportefølje. SAP Green Ledger kobler karbondioksidutslipp til spesifikke økonomiske aktiviteter og transaksjoner fanget opp av SAPs forretningssystem.
Hvordan NORDs løsninger styrer bevegelser på en intelligent måte
Fra motor til vekselretter: NORD leverer individuelle drivløsninger fra én og samme leverandør. Drivelektronikk fra NORD DRIVESYSTEMS er nøkkelen til enhver frekvensomformerapplikasjon. Med sine NORDAC-frekvensomformere demonstrerer systemleverandøren sin løsningsekspertise også på feltene, der bevegelser må styres på en intelligent måte. Disse finnes i ulike applikasjoner, som også har innflytelse på dagliglivet.
FANUC NORDIC inngår partnerskap med Johan Nordström Verktøysmaskiner AB / AS
FANUC Nordic har gleden av å kunngjøre samarbeidet med Johan Nordstrøm Verktøymaskiner AB/AS (JN Maskiner) når de overtar som forhandler av ROBOCUT- og ROBODRILL- i Sverige og Norge, med start 1. januar 2025. Denne nye alliansen kommer ettersom Star Servus trekker seg etter år med vellykkede bidrag til FANUC`s EDM-virksomhet i Sverige og legger også til FANUC ROBODRILL porteføljen.