Norsk Kylling crop

Besparelse, kontroll og oversikt er nøkkelord

Prevas leverer Infor EAM til Norsk Kylling sitt nye fremtidsrettede anlegg på Orkanger

Norsk Kylling satser på Infor EAM med Prevas. Løsningen testes og kjøres i gang først på Norsk Kyllings nåværende anlegg, for så å implementeres ved deres nye hypermoderne fabrikk i Orkanger som er under bygging.

Norsk Kylling har med sin merkevare Solvinge og distribusjon i REMA 1000 store ambisjoner, og deres nye anlegg skal være et signalbygg både for tekniske løsninger, dyrevelferd, automasjon, miljø og sirkulærøkonomi. Bygget er på hele 40000 kvm og skal være klart i løpet av våren 2021.

IT-sjef i Norsk Kylling, Torfinn Utne, forteller at de i prosessen med å få kontroll over produksjonsdata og verdikjede implementerte et nytt ERP system. – Da var det et naturlig skritt videre å få på plass et vedlikeholdssystem. Målet er å redusere svinn og kostnader. Vi ønsket å sikre produksjonen med bedre kontroll og styringsinformasjon, forklarer Utne.

– Ja, besparelse, kontroll og oversikt er nøkkelord her, understreker teknisk sjef, Ulf Jensen. – Den største gevinsten ligger i at Infor EAM vil bidra til å sørge for høy oppetid på fabrikk og utstyr. Nedetid får naturligvis store følger og konsekvenser for oss. Vedlikeholdssystemet vil i tillegg til besparelser, oversikt og økt oppetid også gi oss kontroll på reservedeler og lager, med automatisk bestilling ved minimums beholdning, som et eksempel. Vi kommer til å få over 3000 enheter i anleggsregisteret og opp mot 15 000 deler i artikkelregisteret.

– Med slike tall er det åpenbart at man må søke etter systemer som kan gi oss kontroll over hele anlegget og det er her valget falt på Infor EAM.

Jensen forteller de gikk live ved dagens fabrikk 31. august og er nå i en fase med brukeropplæring og innkjøring. – Vi trener til vi skal over i nytt anlegg i Orkanger.

Daglig leder i Prevas Einar Alexander Andersen, forklarer at anskaffelsen er en del av en større leveranse til Norsk Kyllings nye state-of-the-art fabrikk. – Prevas leverer Infor EAM som skal integreres både mot deres ERP system og deres SCADA system. Vi synes det er veldig spennende å være med på å oppfylle Norsk Kylling sine ambisjoner med det som kanskje blir Europas råeste fabrikk.

SKF Grangex crop

Grangex og SKF inngår intensjonsavtale om bærekraftig gruvedrift

Grangex og SKF Group har undertegnet en intensjonsavtale (LOI, Letter of intent) om et partnerskap som forener Grangex' arbeid innen bærekraftig gruvedrift med SKFs tekniske ekspertise og innovative bærekraftige lagerløsninger. Grangex har som ambisjon å bli verdens første fossilfrie produsent av høykvalitets jernmalmkonsentrat for den grønne stålindustrien. 

IKM Karsten Moholt crop

IKM Karsten Moholt forlenger rammeavtale med Equinor Energy AS

IKM Karsten Moholt AS er glade for å kunngjøre forlengelsen av rammeavtale med Equinor Energy AS. Opsjonen som er utøvd gjelder for 4 år og sikrer IKM Karsten Moholt forutsigbarhet og et godt grunnlag for videre vekst innen sine kjerneområder.

NORD-drives crop

Hvordan NORDs løsninger styrer bevegelser på en intelligent måte

Fra motor til vekselretter: NORD leverer individuelle drivløsninger fra én og samme leverandør. Drivelektronikk fra NORD DRIVESYSTEMS er nøkkelen til enhver frekvensomformerapplikasjon. Med sine NORDAC-frekvensomformere demonstrerer systemleverandøren sin løsningsekspertise også på feltene, der bevegelser må styres på en intelligent måte. Disse finnes i ulike applikasjoner, som også har innflytelse på dagliglivet.

Falske lagre crop

Schaeffler iverksetter tiltak mot piratkopiering: forfalskede rullelagre destruert i Norge

Schaeffler gjennomfører regelmessig og konsekvent tiltak mot forfalskede produkter. Selskapet har destruert et stort antall forfalskninger de siste årene. Nylig ble det oppdaget et tilfelle i Norge, der 30 store lagre med en total vekt på over to tonn og en verdi på over € 100 000 ble beslaglagt og destruert. Operasjonen fant sted i den sørlige delen av Norge, der lagrene ble komprimert og smeltet i et stålverk. Dermed kunne stålet gå tilbake i sirkulasjon.