Flytende sol crop

Teknologien fra offshore vil være svært viktig for å lykkes på dette markede

Store muligheter i flytende solenergi

Investeringene i solkraft er i kraftig vekst, og flytende solenergi er en viktig nisje. Der har Norge særdeles gode forutsetninger. Norske Ocean Sun har levert solcelleanlegg til oppdrettsanlegg. De mener vannkraftverk også er et spennende marked.

– Teknologien fra offshore som vi har opparbeidet gjennom mange år, vil være svært viktig for å lykkes på dette markedet. Vi kan for eksempel utnytte overflaten på de mange oppdrettsanleggene langs kysten. Eller vi kan produsere solenergi på dammene til kraftverk. Der er også infrastrukturen til overføring av elektrisitet allerede på plass, sier solenergirådgiver Stanislas Merlet i Multiconsult.

Det er i år det skjer
Samlet var det globalt installert flytende solkraft med en kapasitet på 118 MW ved slutten av 2017. I løpet av året kan dette stige til 643 MW. Det er særlig store anlegg i Kina som løfter kapasiteten.

– Til sammenligning var samlet installert kapasitet for solkraft på verdensbasis i fjor på om lag 100 GW. Flytende solkraft er altså bare en nisje, men en viktig nisje, framholder Merlet.

En utfordring med tradisjonell solkraft er at slike anlegg legger beslag på store arealer, områder hvor det gjerne bor mennesker, dyrkes mat eller er viktig skog. Det problemet slipper man med flytende solkraft. Dessuten gjør vannets kjølende effekt at solcellene produserer mer energi.

Utfordringer for flytende solkraft er korrosjon, tidvis vanskelig logistikk og forankring. Det meste av markedet ligger per i dag på kunstige dammer. Offshore kan vannet være dypt, vinden kraftig og bølgene høye. På land gir varierende fyllingsgrad på vannmagasinene utfordringer.

Norske bedrifter på gang
Merlet forteller at det er flere oppstartsbedrifter i Norge som snuser på markedet for flytende solenergi for tiden.

– Det største hinderet for å komme i gang er penger – både finansiering og økonomisk støtte for at driften skal bli forretningsmessig forsvarlig, sier Merlet.

Han legger til at Solenergiklyngen, der Multiconsult er en av kjernepartnerne, arbeider for å støtte bedriftene i tidligfase.

En av disse er Ocean Sun som siden april i fjor har testet et anlegg for produksjon av solkraft på havet utenfor Bergen. Et annet er Moss Maritime som har utviklet en modulbasert flytende modell som tåler bølger.

– I Multiconsult arbeider vi med å gjøre teknologien så god at det blir mulig for bankene å støtte prosjektene forretningsmessig, sier Merlet.

Per i dag finner vi for øvrig det største pilot-hybridkraftverket med flytende solceller og vannkraft i Portugal. Bak demningen til det portugisiske Alto Rabagao-vannkraftverket, er det en slags flåte med til sammen 840 solcellepaneler. De har en installert effekt på til sammen 218 kW og ble koblet på nettet i 2016. Anlegget ble levert av Ciel & Terre.

Det franske selskapet er på jakt etter flere kraftmagasiner å plassere solcelleinstallasjonene sine. De har også anslått at dersom 10 prosent av overflaten i verdens 50 største kraftmagasiner ble dekket med solceller, så ville det gitt 400 GW kraftkapasitet, ifølge PV-Magazine.

SKF Grangex crop

Grangex og SKF inngår intensjonsavtale om bærekraftig gruvedrift

Grangex og SKF Group har undertegnet en intensjonsavtale (LOI, Letter of intent) om et partnerskap som forener Grangex' arbeid innen bærekraftig gruvedrift med SKFs tekniske ekspertise og innovative bærekraftige lagerløsninger. Grangex har som ambisjon å bli verdens første fossilfrie produsent av høykvalitets jernmalmkonsentrat for den grønne stålindustrien. 

SAP CO oversikt crop

Reell økonomisk verdi av CO2-utslipp - et must for virksomheters klimarapportering

SAP Green Ledger er her – det mest omfattende karbonregnskapssystemet i verden – nå tilgjengelig for alle kunder. Systemet integreres direkte med kundenes finansielle data og er en del av SAPs bærekraftsportefølje. SAP Green Ledger kobler karbondioksidutslipp til spesifikke økonomiske aktiviteter og transaksjoner fanget opp av SAPs forretningssystem. 

NORD-drives crop

Hvordan NORDs løsninger styrer bevegelser på en intelligent måte

Fra motor til vekselretter: NORD leverer individuelle drivløsninger fra én og samme leverandør. Drivelektronikk fra NORD DRIVESYSTEMS er nøkkelen til enhver frekvensomformerapplikasjon. Med sine NORDAC-frekvensomformere demonstrerer systemleverandøren sin løsningsekspertise også på feltene, der bevegelser må styres på en intelligent måte. Disse finnes i ulike applikasjoner, som også har innflytelse på dagliglivet.

JN and FANUC crop

FANUC NORDIC inngår partnerskap med Johan Nordström Verktøysmaskiner AB / AS

FANUC Nordic har gleden av å kunngjøre samarbeidet med Johan Nordstrøm Verktøymaskiner AB/AS (JN Maskiner) når de overtar som forhandler av ROBOCUT- og ROBODRILL- i Sverige og Norge, med start 1. januar 2025. Denne nye alliansen kommer ettersom Star Servus trekker seg etter år med vellykkede bidrag til FANUC`s EDM-virksomhet i Sverige og legger også til FANUC ROBODRILL porteføljen.