EPOD fra det norske datasenterselskapet Nordic EPOD Foto NordicEPOD crop

Norsk datasenterselskap rigger seg for oppskalering – får internasjonale krefter i ryggen

De er blitt kalt et industrieventyr. Nå oppskalerer den norske datasenterleverandøren NordicEPOD driften for å ta markedsandeler på kontinentet. Med seg på laget får de utenlandske krefter. Datasenterindustrien er i stor vekst, og det merkes på etterspørselen etter kraftløsninger til bransjen. 

NordicEPOD, som har base i Sande i Vestfold, spesialiserer seg i produksjon og montering av standardiserte strømmoduler spesielt designet for datasenterindustrien. Nå har selskapet landet en strategisk samarbeidsavtale med internasjonalt snitt.

Bak samarbeidet står det internasjonale energistyringskonsernet Eaton, i tillegg til norske CTS Nordics, som planlegger og bygger datasentre og som allerede er heleier av NordicEPOD.

NordicEPOD bygger standardiserte energikomponenter som senker kostnadene og forenkler byggetiden av datasentre. EPODene som bygges inneholder komponenter innen reservekraft, kjøling, kontrollsystemer, UPSer, bryterutstyr og strømdistribusjon. Tilførselskapasiteten er på 2 MW elektrisk kraft, og EPODen plasseres mellom strømnettet og datasenterets kritiske IT-infrastruktur.

– Vi er veldig fornøyde med å ha fått Eaton i ryggen. Den store internasjonale rekkevidden deres vil hjelpe NordicEPOD med en betydelig oppskalering. Det øker leveransetryggheten vår og bidrar til å sikre at våre kunders krav og ønsker oppfylles. Eatons teknologi passer perfekt til EPOD-designet vårt, sier Morten Molven, daglig leder i NordicEPOD.

Det oslobaserte selskapet CTS Nordics, som eier NordicEPOD, designer og bygger datasentre, og leverer standardiserte løsninger som nettopp EPODer, som kutter tiden som trengs i tegning, konstruksjon og oppstart av datasentre.

Samarbeidsavtalen innebærer at NordicEPODs produksjonskapasitet øker med umiddelbar virkning. Selskapet flytter også inn i en ny og større fabrikk i Hanekleiva sør for Drammen over sommeren, for å ta unna de fulle EPOD-ordrebøkene. Det foreligger i tillegg planer om ytterligere en fabrikk på kontinentet, men lokasjonen er ennå ikke avklart.

– NordicEPOD har allerede før avtalen ble inngått vært en del av vårt xModular-partnerprogram, som er Eatons kraftløsninger for datasenterbransjen. Denne avtalen styrker dette forholdet. Vi synes det er spennende og unikt å se hvordan NordicEPOD og CTS Nordics har samkjørt seg innen standardisering, og vi ser hvordan det skaper verdi for datasenterbransjen, sier Ciarán Forde, Eatons visepresident for strategiske partnerskap.

– Begge disse selskapene ble opprettet for å kun fokusere på datasenterbransjen, og Eaton ser at det har formet selskapene og løsningene deres på en helt unik og innovativ måte, legger han til.

NVF Smøreteknikk

Smøreteknikk for sikker og bærekraftig drift

NFV arrangerer kurs i smøreteknikk, målgrupper er vedlikeholdspersonell, driftspersonell og operatører med vedlikeholdsansvar. Her kan du lære om viktige begrep og standarder samt ulike produkttyper. Man ser også på bærekraftige løsninger innenfor smøring, med fokus på energibesparinger og lange skiftintervaller. Kurset holdes på Quality Hotel Olavsgaard, Skjetten, 30. oktober kl. 09.00-15.30

NORD Drive Teknologi

Kompakte og effektive drivsystemer fra NORD reduserer vedlikehold og variantmangfold

Plassbesparende, energieffektive og vedlikeholdsvennlige løsninger gjør drivsystemene fra NORD DRIVESYSTEMS attraktive for produksjonsmiljøer med høye krav til oppetid og fleksibilitet.

Emerson Aventics

Duggpunktsensor overvåker fuktighet og luftkvalitet i sanntid

Aventics DS1 overvåker duggpunkt, temperatur og luftkvalitetsverdier, bidrar til å unngå kondensskader på utstyr. Den industrielle duggpunktsensoren fra Emerson-sensor rapporterer i sanntid, og gir økt pålitelighet i gassrelaterte prosesser.

NORD Unicase snekkegir

Mer dreiemoment i samme størrelse

NORD Drivesystems har optimalisert ytelsen til sine Univcase snekkegear, slik at behovet for å bytte til neste størrelse kan bortfalle – avhengig av applikasjonen. Redusert slitasje gir girenhetene høyere driftssikkerhet og lengre levetid.