
Dette vil både sikre oss mer forutsigbare strømkostnader
Otto Olsen sikter mot å bli CO2-nøytrale
I 2023 kan Otto Olsen stolt erklære seg som en bærekraftig bidragsyter til det grønne skiftet. Med over 4000 nyinstallerte solcellepaneler på taket vil produksjonsselskapet hvert år spare miljøet for CO2-utslipp tilsvarende omtrent 1.400.000 kWh! Og når vi vet at 1 kWt utgjør 400 gram CO2, kan bedriften skilte med en reduksjon på nesten 5500 kilo CO2 per år.
– Dette vil både sikre oss mer forutsigbare strømkostnader til eget forbruk, men er også en miljøbesparelse av betydning, sier Otto Olsens daglige leder, Kjetil Høgbakken.
Bærekraft i praksis
Bærekraftsansvarlig Anders Vieth Rør hos Solcellespesialisten AS er ikke i tvil om at Otto Olsen har gjort et både viktig og riktig valg.
Han mener prosjektet er et godt eksempel på bærekraft i praksis, og oppfordrer selskaper som sitter på store næringseiendommer til å være med på å medvirke til det grønne skiftet.
– For Otto Olsen vil solcellepanelene være utslippsfrie etter 0,5–1,5 år i produksjon, for deretter utelukkende å produsere fornybar energi i hele 30 år.
Vieth Rør forklarer videre at solcelleanlegget vil gi mer forutsigbare strømkostnader. I sommerhalvåret vil anlegget produsere mer enn bedriftens faktiske behov og bedriften vil først benytte sin egenproduserte solstrøm, for deretter å få økte inntekter av at overskuddsstrøm selges. I vinterhalvåret vil behovet være større og strøm må kjøpes tilbake. Med året sett under ett vil Otto Olsen bli en nettoprodusent av strøm på 300 000-400 000 kWh.
Et grønnere fotavtrykk
Fremtiden krever stadig omstilling og hos Otto Olsen er målet om å bli CO2-nøytrale en del av en langsiktig satsing med flere pågående prosjekter som skal hjelpe dem på vei.
– Nyinvesteringen på taket er et viktig element. Solkraft er en ren, lett tilgjengelig og uuttømmelig energikilde. Vi er hele tiden på utkikk etter nye muligheter for å oppnå et enda grønnere fotavtrykk, og ambisjonene er høye fremover, forsikrer salgs- og markedssjef Michael Mørum.
Selskapet har også gjort en gjennomgang av hele sitt energiforbruk og gjennomført flere tiltak for å redusere forbruket. Effekten av disse tiltakene er antatt å redusere bedriftens forbruk med 10-20%.
– Med en bygningsmasse på nesten 19 000 m2 som rommer kontorer, lager og produksjonsområder er potensialet for reduksjon av strømforbruket stort, avslutter salgs- og markedssjefen.
Stort potensial for miljøvennlig betong
Det hele startet på institutt for energi- petroleumsteknologi ved Universitetet i Stavanger. De så på muligheter for å lage mer miljøvennlig betong for å tette brønnhull. Cemonite (da Saferock) ble skilt ut for å satse på byggebransjen. Blir dette en virkelig suksess kan konseptet påvirke verdens klimaregnskap.
– Betongproduksjon står for ca. 8 % av verdens CO2-utslipp, det er mye å hente i byggebransjen. Vi skal produsere sement som slipper ut 70 % mindre CO2 enn den nyeste portlandsementen, sier produksjonssjef Kristoffer Hebnes i Cemonite AS.
Digitalisert prosessoptimalisering hos Uvdal Maskinfabrikk
Uvdal Maskinfabrikk AS (UMF) har en moderne CNC-park og høyt kompetente operatører som er stolte av faget sitt. For å være beste mulig rustet til å møte fremtidens krav til innovative løsninger og leveranser av høy kvalitet har de tatt i bruk databaserte systemer for drift og vedlikehold. Forretningssystemet fra Monitor ERP gir full oversikt over produksjonsprosessen. Og nå er Upkip sine løsninger for vedlikehold og dokumenthåndtering integrert med dette.
– Vi opplever nå en mer strukturert daglig rutine. Kombinasjonen av Upkip og MonitorERP gjør det mulig for oss å styre produksjonen mer effektivt, sier QHSE-Manager Kenneth Håkegård i UMF.
Smørefrie lager gir mindre stans i produksjonen hos Maarud
Norges største potegullprodusent er opptatt av pålitelig drift og stor mattrygghet. For å optimalisere disse momentene harde valgt å installere smørefrie lager fra SKF i fabrikken på Disenå. De nye lagrene gir færre stans for å skifte lager og hindrer at smørefett havner i produkt. Tidligere måtte de bytte to–tre lager hver måned. Siden de nye ble Installerte i mai 2024 har de gått problemfritt i halvannet år, og ikke et av dem er skiftet ut.
– Smørefrie lagre har gitt en helt annen hverdag, det er som natt og dag, sier vedlikeholdskoordinator Morten Saugnes i Maarud.
Visualisering av industrielle prosesser med lys
Optiske signaler blir stadig viktigere i industrielle miljøer. Signalløsninger kan gjøre prosesser mer transparente og tryggere. Standardiserte grensesnitt muliggjør enkel og tilpasset dataoverføring. Informasjon overføres raskt og ikke-verbalt til mottakeren; det er ingen språkbarrierer, og ingen teknisk innretning er nødvendig for dekoding.




















