Rockwell ESK rendering crop

ROCKWOOL bygger ny steinullfabrikk i Sverige

Steinullprodusenten ROCKWOOL skal bygge en ny fabrikk på Eskilstuna i Sverige for å møte byggebransjens økte etterspørsel av isolering med lavt klimaavtrykk. Den toppmoderne, nye fabrikken skal skape 120 arbeidsplasser og skal drives av egenutviklet og storskala, grønn smelteteknikk.

ROCKWOOL kunngjorde forrige uke at de skal bygge en ny fabrikk på Eskilstuna, et sted som på grunnen av sin strategiske beliggenhet nær hovedstadsregionen Stockholm anses som en ideell for rask og effektiv leveranse for kunder i det svenske og finske markedet.

Det toppmoderne produksjonsanlegget kommer til å skape 120 nye arbeidsplasser og produsere 100 000 tonn med ROCKWOOL sin brannsikre, høypresterende og gjenvinnbare steinullisolasjon. Dette gjør produksjonsanlegget til verdens største elektriske smelteovn hittil, og produksjonstart forventes i andre halvdel av 2027.

Etter å ha kjøpt tomt i Eskilstuna Logistikpark i 2017 har de rådført seg med lokalsamfunnet og relevante myndigheter, og initiert miljøtillatelsesprosessen. Ambisjonen til ROCKWOOL er å starte byggingen i nær fremtid. Dette blir den femte ROCKWOOL-fabrikken i Norden da det allerede er 2 fabrikker hver i henholdsvis Norge og Danmark.

"Våre kunder etterspør i aller høyeste grad byggematerialer med lavere klimafotavtrykk for å oppnå sine egne miljømål samt for å kunne leve opp til EUs retningslinjer og direktiver for økt energieffektivisering og forbedret energiprestasjon i bygg. ROCKWOOL sitt egenutviklede, storskala elektriske smelteteknologi kommer til å hjelpe markedet med å møte dette behovet. Vi forventer at etterspørselen på høykvalitets isolasjon kommer til å øke ytterligere nå når EU-direktivet skal gjennomføres," sier Frank Larsen, Managing Director for ROCKWOOL Nordics. Frank fortsetter: "Dessuten kommer fabrikken til å bidra til at ROCKWOOL oppfyller sine egne amisiøse klimamål".

Om ROCKWOOL
ROCKWOOL Group er verdens største produsent av steinullisolasjon. Hovedkontoret ligger i Hedehusene utenfor København og det norske kontoret ligger i Oslo med fabrikker i henholdsvis Moss og Trondheim. ROCKWOOL sine produkter bidrar til å løse noen av de største bærekrafts- og utviklingsutfordringene vi ser i samfunnet; alt fra energiforbruk og støyproblemer til brannsikkerhet, vannmotstand og holdbarhet.

Steinull er et fult gjenvinnbart, allsidig og brannsikkert materiale som utgjør grunnlaget for hele vår virksomhet. Med ca 12 000 engasjerte kollegaer i 40 land og salg i over 120 land er vi verdensledende innen steinullprodukter, fra byggisolering til akustiske tak, eksterne fasadesystemer og til løsninger for dyrking samt isolering for prosessindustri, marine & offshore. Les mer på www.rockwoolgroup.com

For den norske avdelingen se www.rockwool.no

 

Ny utgave av Min Drift & Vedlikehold. Nr 3 -2025

Ny utgave ute!

Ny teknologi gir praktiske fordeler i drift og vedlikehold – fra lokalt printede reservedeler til droner i tunnelinspeksjon.

Les hvordan innovasjon allerede effektiviserer hverdagen i industrien.

Nscale tar i bruk HxGN EAM fr Prevas for vedlikeholdsstyring

Nscale tar i bruk HxGN EAM for vedlikeholdsstyring

Datasenteret i Glomfjord skal få bedre oversikt og kontroll med ny skyløsning fra Prevas og Hexagon.

NFV sesminar

Seminar om KI i industribedrifter

Hvordan kan du og din bedrift optimalisere industriprosesser gjennom KI? Og hva betyr dette egentlig? Norsk Forening for Vedlikehold arrangerer én-dags seminar der bransjeledere og KI-pionerer deler sine erfaringer og beste praksiser.

Mainteck konferansen

Klart for for Maintech-konferansen

Årets konferanse holdes 1. og 2. april på Britannia i Trondheim. Hovedparolen i jubileumsåret er Teknologiske krefter med menneskelig kontroll. Her får man innsikt i hvordan samspillet mellom mennesker og maskiner kan påvirke vedlikeholdet. Du kan også lære mer om hvordan levetiden til eksisterende utstyr kan forlenges med ny teknologi som maskinlæring, kunstig intelligens og smarte vedlikeholdssystemer.