
Det nye selskapet vil ha verdens største flåte av subsea-installasjonsfartøy
Samtaler om gigantisk subsea fusjon
De to subsea-konkurrentene Saipem og Subsea 7 vurderer en fusjon for å få tilgang til nye markeder og bli en større aktør i markedet. Det er subseaworldnews som skriver dette. Nettstedet har intevjuet Rystad Energy om en mulig fusjon.
En slik fusjon vil gjøre Saipem og Subsea 7 til den fjerde største oljeservice-aktøren – etter Schlumberger, Hailliburton og Baker Hughes, opplyser Rystad Energy.
- Dette vil skape en helt ny global oljeservice-gigant med mer enn 12,4 milliarder dollar i omsetning. Dersom de to slår seg sammen vil det nye selskapet ha verdens største flåte av subsea-installasjonsfartøy og være den største leverandøren av SURF-service med en markedsandel på nær 40 prosent, sier Audun Martin i Rystad Energy. Han leder oljeservice-forskningen i selskapet.
Et sammenslått Saipem og Subsea 7, vil gjøre det lettere å få større kontrakter også på land. I tillegg vil det eventuelt nye selskapet kunne kjempe mot McDermott som den ledende oljeservice-leverandøren i Midt-Østen, heter det videre.
Rystad Energy tror en eventuell fusjon vil kunne endre rammebetingelsene for hvordan subsea-kontrakter inngås. Dersom fusjonen skulle bli en realitet har nå alle de fem store aktørene dannet en allianse som dekker alle områdene i subsea-markedet.
Ny utgave ute!
Ny teknologi gir praktiske fordeler i drift og vedlikehold – fra lokalt printede reservedeler til droner i tunnelinspeksjon.
Les hvordan innovasjon allerede effektiviserer hverdagen i industrien.
Nscale tar i bruk HxGN EAM for vedlikeholdsstyring
Datasenteret i Glomfjord skal få bedre oversikt og kontroll med ny skyløsning fra Prevas og Hexagon.
Seminar om KI i industribedrifter
Hvordan kan du og din bedrift optimalisere industriprosesser gjennom KI? Og hva betyr dette egentlig? Norsk Forening for Vedlikehold arrangerer én-dags seminar der bransjeledere og KI-pionerer deler sine erfaringer og beste praksiser.
Klart for for Maintech-konferansen
Årets konferanse holdes 1. og 2. april på Britannia i Trondheim. Hovedparolen i jubileumsåret er Teknologiske krefter med menneskelig kontroll. Her får man innsikt i hvordan samspillet mellom mennesker og maskiner kan påvirke vedlikeholdet. Du kan også lære mer om hvordan levetiden til eksisterende utstyr kan forlenges med ny teknologi som maskinlæring, kunstig intelligens og smarte vedlikeholdssystemer.