Equinor inspeksjon crop

Avtalene har en fast periode på seks år, og to opsjoner på fire år

Tildeler inspeksjonstjenester for 3,5 milliarder kroner

Equinor har i dag valgt leverandører for inspeksjonstjenester på alle installasjoner offshore på norsk sokkel og landanleggene i Norge. Planen er å signere rammeavtaler om kort tid. Hovedhensikten med inspeksjonstjenester er å holde alle installasjoner i god stand og tilrettelegge for sikker, pålitelig og effektiv drift.

Rammeavtalene vil bli tildelt Aker Solutions AS, Axess AS, Oceaneering Asset Integrity AS og IKM Operations AS, og vil gjelde fra 1. januar 2020. Avtalene har en fast periode på seks år, og to opsjoner på fire år. Den totale verdien inkludert opsjoner er anslått til i overkant av 3,5 milliarder kroner. Arbeidsomfanget sysselsetter om lag 300 til 400 personer årlig.

– Disse avtalene gir forutsigbarhet både for Equinor og leverandørene. De legger til rette for et sterkt langsiktig samarbeid der vi kan ta i bruk nye teknologier, forbedre oss kontinuerlig og oppnå økt sikkerhet og verdiskapning for alle parter, sier Peggy Krantz-Underland, direktør for Anskaffelser.

Hovedhensikten med inspeksjonstjenester er å holde alle installasjoner i god stand og tilrettelegge for sikker, pålitelig og effektiv drift.

Tjenestene brukes for å avdekke svekkelser på olje- og gassanlegg på land og på sokkelen for å unngå alvorlig skade. I dette arbeidet blir det benyttet mange avanserte teknologier, blant annet innen ultralyd, radiografi og droneinspeksjon.  

Avtalene er tilrettelagt slik at leverandørene vil bli belønnet for forbedringer generelt, og bruk av ny teknologi og digitalisering spesielt.

Avansert teknologi

– Vi tar allerede i bruk avanserte ultralydmetoder for å redusere bruken av stråling fra radiografi. Det er teknologier som har kommet langt og som vi forventer skal utvikle seg enda mer. I tillegg er det spennende å se at droner nå går fra å være et nisjeprodukt til å bli standardleveranser innen disse tjenestene. Dette vil komme installasjonene våre til gode ved at vi får bedre metoder for å inspisere områder i høyden, sier Kjetil Hove, direktør for Driftsteknologi på norsk sokkel.

 

Stort potensial for miljøvennlig betong

Stort potensial for miljøvennlig betong

Det hele startet på institutt for energi- petroleumsteknologi ved Universitetet i Stavanger. De så på muligheter for å lage mer miljøvennlig betong for å tette brønnhull. Cemonite (da Saferock) ble skilt ut for å satse på byggebransjen. Blir dette en virkelig suksess kan konseptet påvirke verdens klimaregnskap.

– Betongproduksjon står for ca. 8 % av verdens CO2-utslipp, det er mye å hente i byggebransjen. Vi skal produsere sement som slipper ut 70 % mindre CO2 enn den nyeste portlandsementen, sier produksjonssjef Kristoffer Hebnes i Cemonite AS.

Digitalisert prosessoptimalisering hos Uvdal Maskinfabrikk

Digitalisert prosessoptimalisering hos Uvdal Maskinfabrikk

Uvdal Maskinfabrikk AS (UMF) har en moderne CNC-park og høyt kompetente operatører som er stolte av faget sitt. For å være beste mulig rustet til å møte fremtidens krav til innovative løsninger og leveranser av høy kvalitet har de tatt i bruk databaserte systemer for drift og vedlikehold. Forretningssystemet fra Monitor ERP gir full oversikt over produksjonsprosessen. Og nå er Upkip sine løsninger for vedlikehold og dokumenthåndtering integrert med dette.

– Vi opplever nå en mer strukturert daglig rutine. Kombinasjonen av Upkip og MonitorERP gjør det mulig for oss å styre produksjonen mer effektivt, sier QHSE-Manager Kenneth Håkegård i UMF.

Smørefrie lager gir mindre stans i produksjonen hos Maarud

Smørefrie lager gir mindre stans i produksjonen hos Maarud

Norges største potegullprodusent er opptatt av pålitelig drift og stor mattrygghet. For å optimalisere disse momentene harde valgt å installere smørefrie lager fra SKF i fabrikken på Disenå. De nye lagrene gir færre stans for å skifte lager og hindrer at smørefett havner i produkt. Tidligere måtte de bytte to–tre lager hver måned. Siden de nye ble Installerte i mai 2024 har de gått problemfritt i halvannet år, og ikke et av dem er skiftet ut.

– Smørefrie lagre har gitt en helt annen hverdag, det er som natt og dag, sier vedlikeholdskoordinator Morten Saugnes i Maarud.

Visualisering av industrielle prosesser med lys

Visualisering av industrielle prosesser med lys

Optiske signaler blir stadig viktigere i industrielle miljøer. Signalløsninger kan gjøre prosesser mer transparente og tryggere. Standardiserte grensesnitt muliggjør enkel og tilpasset dataoverføring. Informasjon overføres raskt og ikke-verbalt til mottakeren; det er ingen språkbarrierer, og ingen teknisk innretning er nødvendig for dekoding.